Press

center

Grupa Selena tworzy nowe technologie dla UE

Published

Selena Labs jedyną polską firmą będącą liderem projektu w ramach programu Horyzont 2020

Grupa Selena opracowuje pionierskie rozwiązania, które mają na celu zrewolucjonizować branżę budowlaną. Firma uczestniczy równolegle w aż dwóch projektach w ramach programu Horyzont 2020 – największego w historii Unii programu finansowania badań naukowych i innowacji z budżetem blisko 80 mld euro. W jego ramach Selena Labs, dział R&D Grupy Selena, otrzymał grant na opracowanie i wdrożenie systemu pian oraz pianoklejów poliuretanowych o wysokich właściwościach izolacyjnych, znacząco optymalizujących koszty pracy i inwestycji oraz stworzenie nowych surowców z roślin nieużytkowanych przez człowieka ani zwierzęta. Selena Labs jest obecnie jedyną polską firmą będącą liderem projektu w ramach programu Horyzont 2020. 

„Program Horyzont 2020 to wielka szansa dla europejskich firm na stworzenie rozwiązań podnoszących jakość życia, a jednocześnie umacniających pozycję Europy w światowej gospodarce. Selena jest liderem jednego z projektów, co doskonale koresponduje z realizowaną przez Grupę strategią wdrażania innowacji oraz wspierania zrównoważonego budownictwa. Nasz zaawansowany dział R&D w ramach codziennych wyzwań poprawia formuły istniejących produktów, ale przede wszystkim opracowuje nowe rozwiązania, które rewolucjonizują podejście do budownictwa. Najnowsze osiągnięcia Grupy to m.in. wysokorefleksyjna, hydroizolacyjna powłoka dekarska COOL-R – umożliwiająca obniżenie temperatury w budynkach, autorska seria pianoklejów w tym np. rewolucyjny 60 SEKUND oraz szybki klej do styropianu IS13. Jestem przekonana, że współpraca międzynarodowa w ramach programu, zmierzająca do opracowywania przełomowych rozwiązań naukowych jest idealnym miejscem na wykorzystanie potencjału Seleny i przyczynienia się do kolejnego skoku technologicznego w naszej branży” – powiedziała Agata Gładysz, członek zarządu i dyrektor rozwoju Selena FM SA, jednostki nadrzędnej w Grupie Selena.

Horyzont 2020 to projekt realizowany na zlecenie Komisji Europejskiej, który ma na celu stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji. Na realizację programu przeznaczono ok. 80 mld euro w perspektywie 7 lat. W miarę postępu badań nad nowymi rozwiązaniami spodziewane jest powiększenie tej kwoty dzięki zainteresowaniu prywatnych inwestorów. Program ma za zadanie stymulowanie Europy do tworzenia naukowych rozwiązań na światowym poziomie, które będą usuwały bariery związane z tworzeniem innowacji oraz ułatwiały prywatnym i publicznym sektorom współpracę w zakresie ich dostarczania na rynek.

„Zaproszenie Grupy Selena, a w szczególności Seleny Labs, do udziału w programach EENSULATE i BioMotive to duże wyróżnienie oraz dowód, że w ocenie Komisji Europejskiej firma jest odpowiedzialnym partnerem, który efektywnie wdraża innowacyjne rozwiązania. Selena należy do ścisłej globalnej czołówki jeżeli chodzi o tworzenie nowoczesnej chemii budowlanej, a w niektórych segmentach oferuje technologie unikatowe. Jednym z tych obszarów są pianokleje poliuretanowe. To właśnie Selena Labs – w ramach międzynarodowego projektu FOAM ADHESSIVE realizowanego w ośrodkach R&D Seleny w Polsce, Hiszpanii, Turcji oraz w Chinach – opracowała całą gamę produktów, które zdobyły uznanie branży budowlanej. Na bazie tej autorskiej technologii oraz w połączeniu z doświadczeniem z zakresu produkcji systemów ociepleń planujemy przygotować nowe piany i pianokleje dla projektu EENSULATE” – mówi Marek Barth, dyrektor R&D firmy Selena Labs i prezes zarządu Selena Labs.

 

Selena Labs w ramach programu Horyzont 2020 uczestniczy w dwóch przedsięwzięciach:

  • EENSULATE – projekt badawczo-rozwojowy zorientowany na rozwój lekkiego i wysoce izolacyjnego komponentu do dużych powierzchni przezroczystych. W założeniu ma on być lżejszy o 35% od obecnie dostępnych technologii i stwarzać możliwość wykorzystania zarówno do konstrukcji nowych obiektów, jak również do celów niedrogiej modernizacji przeszklonych powierzchni budynków publicznych i komercyjnych w Europie. Wraz ze zmniejszeniem wagi komponent ten ma zapewnić: wzrost właściwości izolujących o 25%, redukcję kosztów o 20%, zwiększoną o 20% trwałość oraz mniejsze o 15% zużycie energii przez budynek.
  • BioMotive – program, którego Selena Labs jest liderem (budżet 15 mln euro) ma na celu rozwijanie technologii tzw. Bio-Based Chemistry. Idea polega na produkcji surowców chemicznych z roślin nie użytkowanych przez ludzi ani przez zwierzęta. Pozyskane w ten sposób surowce chemiczne będą służyć do syntezy tworzyw sztucznych stosowanych w produkcji samochodów, w przemyśle budowlanym i innych obszarach. W założeniu projektu leży uzyskanie materiałów polimerycznych o wysokich parametrach użytkowych, wydatnie zmniejszających ślad węglowy poprzez syntezę alternatywną drogą surowców chemicznych, bez wykorzystania standardowych źródeł takich jak ropa naftowa czy gaz ziemny.

Press Center